Consulting

2019’da %4.7 büyüme gösteren ve Avrupa Birliğine girme sürecinde olan Montenegro bu büyümeyi neredeyse tamamı “ülkeyi fırsat bilen” yabancı yatırımcılara borçlu.

Montenegro’nun dünyada yabancı yatırım sıralamasında 16. olması, Montenegro’da iş yapmanın, oturma çalışma izni almanın kolaylığından, bürokrasinin olmamasından ve çok düşük olan vergi oranlarından kaynaklanıyor.

Montenegro ülkeye yatırımı doğru yapanlara ve ailelerine ciddi avantajlar sunarken, biz de sizlere şirketinizin kuruluşundan, yönetiminden ve/veya yapacağınız yatırımınıza kadar, yerel prosedüre hakim 10 kişilik ekibimizle, her zaman yanınızda olup, her adımın doğru yönetilmesini sağlıyoruz.

Yatırım Danışmanlığı

Ekonomik olarak istikrarlı ve güvenilir olan Avrupa kıtasında, Montenegro en çabuk büyüyen ekonomiler arasındadır.

Montenegro’nun değeri Avrupa Birliği’ne giriş hazırlıkları ile gayrimenkul ve inşaat sektörlerine bağlı olarak son 10 yılda ciddi bir artış göstermiştir. Nüfusu 620 bin olan ülkede son 5 yılda sadece ikamet amaçlı 65 bin yeni yapı inşa edilmiştir.

Montenegro aynı zamandan Avrupa’nın finansal ürünlerine ve şu anda yüksek performans gösteren Euro bazlı yatırımlara erişmeniz için doğru bir kapıdır.

Finans, gayrimenkul, inşaat, sanayi ve diğer yatırımlarınız için pazar araştırma, maliyet ve risk planlamada danışmanlık hizmetlerimizle her adımda yanınızdayız.

Ülkede inşaat, gayrimenkul, mimari hizmet, satış ve pazarlama desteğine ihtiyaç duyduğunuzda diğer şirketimiz MGT ARCHITECTS and DESIGN da size destek verebilir.

Şirket Kurulumu ve Yönetimi

Montenegro’da şirket kurulumu ve sonrasında alınan oturma ve çalışma izinleri, ülkenin AB’ye giriş sürecinde olmasından dolayı önem kazanıyor.

Ülkede bugün 1 Euro sermaye ve 3 evrakla sadece 10 günde şirket kurmak halen mümkün. Şirketler için kurumlar vergisinin de %9 olmasıyla Montenegro ciddi vergi avantajları sunuyor. Ülkede bürokrasinin olmaması, Danışanlarımıza büyük kolaylık sağlıyor. Bugün birçok yabancı ülke vatandaşı Montenegro’da şirket kuruyor. Montenegro’da son 5 yılda kurulan yabancı şirket sayısı 50.000 in üzerinde. Bunların sadece yaklaşık 3000’i Türk şirketi.

Fakat AB uyum yasaları çerçevesinde, her geçen gün yeni kanunlar yürürlüğe giriyor ve Montenegro’da şirket kurulumu ve buna bağlı oturma ve çalışma izinlerinin alınması her geçen gün daha da zorlaşıyor.

Şirket kuruluşundaki işlemlerin kusursuz yapılması ve oturma ve çalışma izinlerinin aralıksız devamı, ileride ülke AB’ye girdikten sonra izinlerin kalıcıya dönme hakkının alınması da büyük önem teşkil ediyor.

Şirket kuruluş aşamalarımız aşağıdaki şekilde işliyor. İstanbul ofisimiz şirket kurulumu için gerekli olan evraklarınızı topluyor. Bu evraklar Tivat ofisimize gönderiliyor ve şirket kurulumunuz gerçekleştiriliyor. Sonrasında sizi Montenegro’ya davet ediyoruz. Tivat ofisimiz sizi havalimanında karşılıyor. Ardından oturma ve çalışma izinleriniz için resmi süreci başlatıyoruz.Tüm bu işlemlerden sonra ekibimiz sizi havalimanına geri bırakıyor.

Şirket kuruluş sürecinden sonra sizi yalnız bırakmıyoruz. Ülkede çıkan ve yürürlüğe giren tüm kanunlarla ilgili bilgilendirme lerimizi ve takipçilerimizi yapıyoruz. Yenilenme süreci başlamadan 60 ve 30 gün önce sizi bilgilendiriyoruz ve her yıl tekrar evrak kontrollerini yapıyoruz. 5.yılın sonunda izinleriniz kalıcıya dönme hakkı kazanıyor.

Tüm bu yıllar içerisinde, ülkede çıkan ve yürürlüğe giren yeni kanunlara göre pozisyon alıyoruz, dosyanızı takip ediyoruz.

100’e yakın şirket kurulumu gerçekleştirmiş ve bu şirketlerden birçoğunun yenileme süreçlerini de halen yürütmekte olan ekibimizle, şirket kurulumundan ve vergi mükellefi haline gelip sisteme dahil olduktan sonraki süreçte de yanınızdayız. 

Tivat veya İstanbul’daki ofisimizden randevu alıp, şirket kuruluş sürecinizle ilgili danışmanlarımızla yüzyüze görüşme yapabilirsiniz.

Mali Müşavirlik Hizmetleri

Bir şirket yönetmek, özellikle yabancı bir ülkede, bilgi, tecrübe, dikkat ve takip ister.

Muhasebenin tam ve doğru tutulması, vergilerinin tam ve vakitli ödenmesi çok önemlidir.

Yeni kurulmuş ve AB’ye girme sürecinde olan Montenegro’da ülkenin kendi Mali Müşavirleri bile, her gün değişen ve yenilenen kanunlar çerçevesinde şirketlerin doğru yönetimi konusunda son derecede zorluk çekmektedirler. Onun için ülkede yenilikleri ve gelişmeleri günü gününe takip eden, bilgisi tam, AB kriterlerini takip etmek adına İngilizce diline iyi hakim, her konuda güvenebileceğiniz, doğru bir Mali Müşavire ihtiyacınız olacaktır.

Mali Müşavirlik ve muhasebe hizmetlerimiz ile şimdiye kadar kurulumunu yaptığımız 100 e yakın şirkete titizlikle hizmet veriyoruz. Şirketlerin kurulumunu yaptıktan sonra fatura kesme, fatura kabulü, bankacılık hizmetleri, ödeme yapma, gümrük işlemleri, çalışan girişleri, sgk ödemeleri, vergi beyanları, yıl sonu kapanışları vb gibi ve şirketinizin aksamadan işlemesi için gereken tüm hizmetleri tek bir çatı altında topladık.

Tivat ofisimizden randevu alıp bu süreçle ilgili ekibimiz ve Mali Müşavirimizle yüz yüze görüşme yapabilirsiniz. Her adımda yanınızdayız.

Oturma ve Çalışma İzinleri

“Montenegro’da Ev Alın, Oturum Alın!” söylemlerine dikkat etmek gerekiyor. Ülkede “Oturma ve Çalışma İzni” ile “Oturma Vizesi” arasında ciddi bir fark bulunuyor.

Montenegro’da mülk alımına bağlı verilen tüm oturumlar bir “Oturma Vizesi”dir. Bu vizeler sadece 1 yıllıktır. 1. yılın sonunda vizeniz bittiğinde gerçekten ülkede ikamet etmiyorsanız, vizeniz yenilenmez! Tekrar vize almak için her yıl baştan müracaat etmeniz gerekir. Vizenin vizesi de olamayacağı için aile fertlerine veya tapu ortaklarına da ülkede oturma vizesi maalesef alamazsınız.

Ülkede ancak şirket kuruluşuna bağlı “Oturma ve Çalışma İzni” alırsanız haklarınızın devamlılığı olabilir ve aile birleştirme kanunları çerçevesinde aileniz de bu haklardan yararlanabilir. Eğer şirket kurulumunuz yapılır ve buna bağlı “Oturma ve Çalışma İzileriniz” alınır ise; Siz her ay muntazam SGK primi öder, ülkede bir vergi mükellefi haline gelir, ülke için kıymetli pozisyona geçersiniz. “Oturma ve Çalışma İzni”ni beraber aldığınızda, yakın gelecekte AB’ye girildiğinde, Schengen ülkelerinde geçerli olacak haklardan da yararlanamazsınız. AB’ye girip Schengen ülkesi olduktan sonra, sadece “Oturma ve Çalışma İzni” olan kişiler ve aileleri Schengen ülkelerinde kendilerine bir gelecek imkanı yaratabilirler. Schengen ülkelerinde serbest dolaşım hakları olabilir. İstedikleri Schengen ülkesinde de “Oturma ve Çalışma İzni” hakkını elde etmiş olurlar.

Şirket sahibi olarak ülkede bu izinlerinizi 5 yıl aralıksız devam ettirip, muhasebelerini muntazam yönetirseniz, 5.yılın sonunda izinlerinizin kalıcıya dönme hakkını kazanırsınız. İzinlerinizin kalıcıya dönme hakkını alabilmek için şirketinizin kar etme zorunluluğu yoktur. Kalıcı izinlerinizi aldıktan sonra bu izinler artık ömür boyu sizin olacağından arzu ederseniz şirketinizi kapatabilir, vergi yükünden kurtulabilirsiniz.

Montenegro’da mülk alımına bağlı herhangi bir vatandaşlık hakkı kazanımı da yoktur. Ülkede sadece 3 yıl içinde 2.000 kişiye verilmek üzere bir pasaport programı açıklanmıştır.

Vergi Planlaması, Yasal Destek

Eğer şirketinizi istiyorsanız, şirketin en karlı ve kusursuz şekilde işlemesi için vergi planlaması çok önemlidir.

Gerektiğinden fazla vergi ödememeniz ve tüm yasalara uygun olarak hareket etmeniz için yola çıkılmadan önce bir vergi planlaması şarttır.

Gider gösterme, KDV mahsup etme, KDV geri alma gibi vergi yükünüzü mümkün oldukça küçültecek stratejiler size daima avantaj olarak geri dönmelidir.

Ticaret yaparken şirketinizin ve sizin herhangi bir yasal açığı olmadığından emin olabilmeniz ve güven ile yatırımlarınıza devam etmeniz için her adımda yanınızdayız.

Gümrük İşlemleri

Şirketiniz Montegenegro’da olduğu için kendinizi sadece Montenegro pazarı ile sınırlamak zorunda değilsiniz.

Montenegro’ya ithalat veya Montengero’dan ihracat yapmak istediğinizde veya herhangi farklı iki ülke arası ticaretten elde ettiğiniz gelirlerin beyanında, ithalatçı belgesi, şirket faaliyet kapsamları, gümrük belgelerinin Gelirler İdaresine beyanı gibi hizmetlerde, deneyimli Gümrük Müşavirlerinin desteği ile ticaretiniz aksamadan devam edebilir. 

Montenegro ve AB, Montenegro ve Türkiye arasında özel gümrük anlaşmaları bulunmaktadır. Bu özel gümrük anlaşmaları çoğunlukla gümrük vergisinin olmadığı bilgisini verir. Dolayısıyla Montenegro ile ticaret yapmak son derece kolay ve masrafsızdır.

Gümrük işlemleriniz ile ilgili her konuda bize ulaşabilirsiniz. İstanbul ve Tivat ekibimiz size bu konuda tam hizmet verecektir.

Finans Danışmanlığı

Montenegro Avrupa Bankacılık Sistemine üyedir ve ülkede birçok uluslararası banka faaliyettedir.

Büyümekte olan ekonomisiyle yatırım fırsatları sunan Montenegro’da ekibimizle sizlere en karlı seçenekleri sunuyoruz. Ayrıca, Montenegro’daki iş ortağımız bankaların sunduğu özel yatırım fırsatlarından sizleri haberdar ediyoruz.

Montenegro’daki yatırım seçenekleri ve fırsatlar hakkında bilgi almak isterseniz, Tivat veya İstanbul’daki ofisimizden randevu alıp, danışmanlarımızla yüzyüze görüşme yapabilirsiniz.