Montenegro Consult

Montenegro’nun siyasi ve hukuk sistemi hakkında bilgi verir misiniz?

Montenegro 3 Haziran 2006 tarihinde bağımsız bir ülke oldu. Bundan önce, Montenegro Sırbistan ile tek devlet oluşturuyordu. Montenegro’da Parlamenter Demokrasi mevcuttur. Montenegro’daki hukuk sistemi Kıta Avrupası hukuk sistemidir.

Montenegro politik olarak ne kadar stabil bir ülke?

Montenegro etnik problemlerini çözmüş ekonomisini canlandırmaya çalışan bir ülkedir.

Montenegro Türk vatandaşlarına vize uyguluyor mu?

Hayır, şu an ülkeye vizesiz giriş mümkündür. Türk vatandaşları, geçerli pasaportlarıyla Montenegro’ya giriş yapabilir ve 90 güne kadar Montenegro’da kalabilir.

Montenegro’da kimler yaşıyor?

Montenegro Ortodoks Hıristiyan, İslam, Musevi, Katolik, Protestan ve diğer mezheplerden oluşan çok dinli bir devlettir. Nüfusunun yüzde 19’u Müslüman olan Montenegro’da Osmanlı’nın izlerini bulmak mümkündür.

Montenegro’da hangi para birimi geçerli?

Resmi para birimi Euro’dur.

Montenegro AB’ye girecek mi? Bu kesin bir bilgi midir? Girdikten sonra kazanılacak haklar neler olacak?

Montenegro ile Avrupa Birliği arasında 15 Ekim 2007 tarihinde İstikrar ve Ortaklık Anlaşması imzalanmıştır. Söz konusu Anlaşmayı imzalayarak Montenegro, Batı Balkan ülkeleri arasında Anlaşmayı imzalayan 4. ülke olmuştur. Aralık 2010 tarihinde Montenegro AB aday ülkesi olup, 29 Haziran 2012 tarihinde ise Montenegro’nun AB üyeliğine yönelik müzakerelerin başlamasına dair karar verilmiştir.

Haziran 2017’de hızlı bir şekilde NATO ‘ya üye olarak alınan Montenegro, toprak bütünlüğünü uluslararası güvenceye almıştır. Avrupa Birliği’nin resmi sitesinde süreç yayınlanmaktadır.

2025 yılına kadar tüm Balkan devletleri AB’ye katılmış olu bu operasyon tamamlanacaktır.

AB’ye giren ilk ülke Montenegro olacaktır. 2. ülke Sırbistan’dır. Montenegro 33 başlıktan 31’ini açmıştır. Sırbistan henüz sadece 14 başlık açmıştır.

Montenegro’nun AB’ye girmesi ne gibi avantajlar sağlar?

Montenegro, Avrupa Birliği’ne girdikten sonra almış olduğumuz oturma ve çalışma müsaadesi ile tüm Schengen ülkelerine vizesiz girebileceğiz. İstediğimiz ülkede ikamet edeceğiz, istediğimiz ülkede ticari faaliyette bulunabileceğiz veya çalışabileceğiz. Sağlık dahil tüm devlet hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabileceğiz.

Montenegro Dünya Ticaret Örgütüne (DTÖ) üye mi?

Montenegro 29 Nisan 2012 tarihinde Montenegro DTÖ’nün üyesi olmuştur.

Oturma ve çalışma müsaadeleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bugün Montenegro’da bir şirket kurar buna bağlı oturma ve çalışma müsaadesi alırsanız, sadece kendiniz değil, ailenizi de şu anda geçerli olan bütün bu haklardan yararlandırabilirsiniz. Onlar da Avrupalı olurlar.

Bu müsaadeleri 5 yıl boyunca gün atlatmadan devam ettirseniz 5. yılın sonunda müsaadeleriniz kalıcı oturma ve çalışma izni hakkı kazanılır. Bu bugün şirket kuranlar için geçerli, kazanılmış bir haktır. Ayrıca Montenegro’nun Avrupa Birliğine girmesi ile beklenen kanun, oturma ve çalışma müsaadeleri olanlara pasaport verilmesi yönündedir.

Montenegro’da oturma ve çalışma izni alma süreci hakkında bilgi verebilir misiniz?

Oturma ve çalışma izni almaya karar verip belgelerinizi bizimle paylaştığınızda sizi başkent Podgorica havalananından karşılayıp, dönüşte havalananına bırakıyoruz. Sadece uçak, otel ve yeme – içmeler için bütçenizi oluşturabilirsiniz. Bize Montenegro’da 2 iş günü ayırmanız yeterlidir. Otel / Airbnb rezervasyonunuz için önerimiz olabilir.

Evraklarınızı bize teslim ettikten 5 – 7 iş günü sonrasında şirketiniz tescil edilmiş olacaktır. Şirket tescilinizin ardından sizi 2 – 3 iş günü Montenegro’ya davet edeceğiz. 10 gün içinde işlemleriniz tamamlanmış, şirketiniz kurulmuş, oturma ve çalışma müsaadeleriniz alınmış olacaktır. Aynı soyadı taşıyan, 18 yaş altındaki çocuklar ve eş için daha sonra oturma müsaadesi alabilirsiniz. Bunu almak ancak sizin müsaadelerinizden sonra mümkündür. Bu müsaadelerin alınabilmesi için sizi daha detaylı bilgilendirmemiz gerekir. Aile bireylerinin oturma müsaadesi için bütçenizi her 1 kişi için yıllık 500 Euro olarak hesaplayabilirsiniz. Karar verdiğiniz paketin fiyatı ve detayları, avukatlık ofisimiz tarafından hazırlanmış, size bu hizmetin verileceğini taahhüt ettiğimiz sözleşmenizde yer alacaktır.

Limited şirketinin kaydı için istenilen minimum sermaye ne kadardır?

1 Euro.

Montenegro çalışma izni ne işe yarar?

Montenegro Avrupa Birliği’ne girmeye hazırlanan bir ülke. Bugün Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde bu avantajlı şartlarda çalışma+ oturma izni alamazsınız. Diğer Avrupa ülkelerinde en az €350bin’ya gayrimenkul almanız gerekmektedir. Örneğin Yunanistan’da €250bin’ya ev alırsınız, ancak almış olduğunuz gayrimenkul ile sadece oturma izni verilmektedir. Bu da bir nevi uzatılmış bir turist vizesidir, bunun kalıcı izne dönmesi söz konusu değildir. Montenegro’nun AB üyesi olmasına az bir zaman kala oturma ve çalışma izni alırsanız bugünden hem vergi avantajlarından yararlanmaya başlarsınız hem de kendiniz ve aileniz için Avrupalı olma, Avrupa’da yaşama ve çalışma fırsatını en uygun bütçeyle yakalamış olursunuz.

Montenegro’da oturma iznimden ailem de yararlanabilir mi?

Bugün Montenegro’da bir şirket kurar buna bağlı oturma ve çalışma müsaadesi alırsanız, sadece kendiniz değil, ailenizi de şu anda geçerli olan bütün bu haklardan yararlandırabilirsiniz. Onlar da Avrupalı olurlar. Bütçenizi her 1 kişi için yıllık 500 Euro olarak hesaplayabilirsiniz.

18 Yaşın üzerindeki çocuğum bu haktan yararlanabilir mi?

18 yaşın üzerindeyse yani artık reşit olmuşsa, kendisinin yeni bir şirket kururak süreçe devam etmesi en kısa ve garanti yoldur.

Piyasada 500€’ya oturma ve çalışma müsaadesi verdiğini söyleyenler var?

Montenegro’da şirket kurma ve kurulacak bu şirketi ülke prosedür ve mevzuatlarına uygun olarak yönetme işi ciddi ve profesyonel bir yaklaşım gerektirmektedir. Örnek vermek gerekirse; Montenegro Hükümetinin belirlemiş olduğu Mali Müşavirlik Asgari Ücret Tarifesinde bir müşavir 1 aylık hizmetini 121 Euro karşılığı yapmakla mükellefse, sizi 500 Euro’ya Avrupalı yapacağım şeklinde taahhüt vermeye çalışan firma ve kişilerin ciddiyetinden şüphe duyulması kaçınılmazdır. Montenegro’da muhasebenizde en ufak bir usulsuzlük cezası 2.500 EURO’dan başlamaktadır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de bir eve, o evin kapasitesinin üzerinde insanların oturuyormuş gibi gösterilmesidir ki, bu da sizin yakalanmanız halinde izinlerinizin iptalini, ülkeden deport olmanızı ve bir AB ülkesinde kara listeye girmenize neden olur.

MGT Montenegro Consulting olarak sizinle imzalayacağımız sözleşme gereğince, vereceğimiz tüm hizmetleri maddeler halinde taahhüt etmekteyiz.

Diyelim ki pasaport almak istemiyorum, oturma ve çalışma iznimi nasıl kalıcı hale getirebilirim?

Bu müsaadeleri 5 yıl boyunca gün atlatmadan devam ettirseniz 5.yılın sonunda müsaadeleriniz kalıcı hale gelir. Bu bugün şirket kuranlar için geçerli, kazanılmış bir haktır. İleri değişecek kurallar sizi bağlamamaktadır.

Şirketimi kurmak için Montenegro’da mı yaşamalıyım?

Şirketinizin aktif ticari faaliyet göstermesi gerekmiyor. Şirketiniz kurulduktan sonra yıl içinde sosyal sigorta primlerinizin düzenli ödenmesi, mali müşavir ve muhasebeci tarafından şirketiniz muhasebesinin düzgün tutulması, vergi beyannamelerinizin muntazam verilmesi, şirketinizin yaşaması, oturma ve çalışma müsaadelerinizin devamı için yeterlidir.

Şirket 5 yıl açık kaldıktan sonra oturma ve çalışma müsaadeleriniz bugün kazanılmış bir hak olarak 5.yılın sonunda kalıcı hale gelir. İş yapmıyorsanız, fatura kesmiyorsanız isterseniz 5 yıl sonra şirketinizi kapatabilirsiniz.

Gayrimenkul alsam, oturma müsaadesi alsam yeterli olur mu?

Oturma müsaadeleri uzatılmış bir turist vizesi gibidir, mülkünüzü sattığınız gün oturma izniniz sona erer. Ayrıca mülk alımına bağlı oturma müsaadeleri AB’ye girildiğinde iptal edilecektir. Bu süreç aynen Bulgaristan’da ve Romanya’da yaşanmıştır. Yani 50 – 100.000 EURO’ya ülkede bir mülk alıp, buna bağlı olarak oturumunuzun ömür boyu olmasını beklememelisiniz. Vatandaşlığa gidemezsiniz. İlerde olası bir vatandaşlık için şirket, muhasebe hizmetleri, ofis kiralari bunların vergisi, sigorta ve emeklilik prim ödemeleri gibi o ülkeye bir katma değerinizin olması gerekir.

Yatırımlarım güvence altında mı? AB’ye girdikten sonra çıkarılacak bir yasa ile hak kaybı olur mu?

Montenegro şu an Avrupa Birliği’ne girme sürecinde, dolayısıyla tüm hukuk sistemini Kopenhag Kriterlerine göre hazırlıyor. Buradan görüleceği üzere yerli ve yabancı tüm yatırımcıların hakları sağlam bir hukuk sistemi ile koruma altında olacak. Ayrıca mülk hakları oldukça sıkı kanunlarla güvence altında tutuluyor.

Montegro neden böyle bir avantaj sağlıyor?

AB’ye girme sürecinde olan Montenegro büyüyor ve büyümeye devam etmek için yabancı yatırımcılara fırsat tanıyor.

Montenegro neden bu kadar ucuz?

Evet, Montenegro’da yaşam diğer Avrupa ülkelerinden çok daha ucuzdur. Fiyatlar kışın dramatik bir şekilde düşer, turist sezonu yazın yükselir. Yine de markette çok güzel bir şişe şarabın fiyatı 2-4 Euro arasında, etin kilosu 4 Euro’dur. Montenegro’da kira fiyatları aylık 350 Euro gibi küçük bütçelerden başlamaktadır. 3 kişilik bir ailenin yaşaması için aylık yemek 250 €, ulaşım 150 €, elektrik, telefon vb. giderler 150 € gibi tutmaktadır. Ortalama bir araba 15.000 €’dur.

Montenegro’daki gayrimenkul fiyatları ne olacak?

Montenegro’daki gayrımenkul yatırım avantajlarını kaçırmayın. Bugün metrekare fiyatları şaşırtıcı derecede ucuz olan bu ülkede fiyatlar AB’ye girmeleri ile birlikte hızlanarak artacaktır.

AB’ye giriş sürecinde bir ülke olan Montenegro, AB’ye girmeden önce fonlardan, yardımlardan, hibelerden yararlanmak için nüfusunu arttırmaya ve dış yatırımları çekmeyi hedefliyor. AB’ye girdikten sonra bugünkü fırsatları yakalama şansı olamayacak.

Vergi avantajları nelerdir?

Montenegro’da Kurumlar Vergisi oranı %9’dur. Bürokrasinin hızlı ilerlediği Montenegro’da şirket kurmanız halinde bütün dünyaya fatura kesebiliyorsunuz. Montenegro “Onshore” bir ülkedir. Avrupa Birliği üyesi olduğu takdirde edindiğiniz tüm haklar geçerliliğini sürdürüyor olacak. Montenegro’daki tüm masraflarınızı vergiden düşersiniz.

Kişisel Gelir Vergisi düzenlemesi nasıldır?

Montenegro’da Gelir vergisi şirket sahipleri için %9 dur.

Gayrimenkul fiyatları nasıldır?

Şu anda Montenegro’da gayrimenkul sektöründe henüz rekabet gelişmemiştir. Gayrimenkul metrekare fiyatları şimdilik lüks projeler haricinde, ortalama €1500 – 2000 seviyesindedir ancak ülkenin AB süreci rakamları hızla artmaktadır. AB’ye giriş sonrasında da katlayacağı öngörülmektedir.

Yabancı yatırımcılar Montenegro’da gayrimenkul hakları edinebilirler mi?

Yabancı yatırımcıların Montenegro’da şirket tesisleri, iş yerleri, daire, yaşam ve inşaat alanları gibi gayrimenkul hakları vardır. Ayrıca, yabancılar bir yerli vatandaşın da hakkı olduğu gibi miras yoluyla gayrimenkul üzerinde mülkiyet hakları talep edebilmektedir.

Montenegro’da hangi sektörlerde fırsatlar var?

Ülke tarım, hayvancılık, turizm ve buna bağlı inşaat ve yan hizmet sektörleri ile geçinmektedir. Ekonomisi ağırlıklı olarak turizm ve servis sektörüne dayalı olan Montenegro her geçen yıl daha çok turist alıyor. Montenegro’da restoran, otel ve gayrimenkul alımları önemli birer yatırım aracı olarak görülüyor.

İşçi çalıştırma masrafları nelerdir?

Montenegro’da istihdam maliyetleri diğer Avrupa ülkelerinde göre çok ucuzdur. Lokal vasifsiz, eğitimsiz bir kişi için asgari ücret €198’dur.

Metinlerden anladığım kadarı ile adreslerin tamamı sanal adres bunun la beraber oradan bir konut edinmemiz halinde bize bir faydası olur mu?

Adreslerimizin hepsi İçişleri Bakanlığından onaylı adreslerdir. Herhangi denetim durumunda sorun yaşanmaması için kapasitesinin üzerinde yer bildirmiyoruz. İsterseniz geldiğinizde kullanmak üzere konut edinebilirsiniz, avantajlıdır, çünkü AB ye girdikten sonra gayrimenkulünüz oldukça değer kazanacaktır. Ayrıca Tivat’ta sizlere çalışabilmek için temin ettiğimiz ofisinizin resimlerini sosyal medya hesaplarımızdan güncel takip edebilirsiniz.

Montenegro’daki yatırım ve ticareti yönlendirme konularındaki çalışmalarda bize yardımcı olacak bir grup veya avukat desteği alabiliyor muyuz?

Tabii ki destek alabilirsiniz. Montenegro’daki ofisimizde Mali müşavir ve avukatımız ile sizi karşılarız. Gerekirse ticaret ateşeliğinden veya bağlı bakanlıklardan da sizin için randevu alabiliriz.

Hangi Türk şirketleri yatırım yaptı?

Bugün Türk şirketlerden saymak gerekirse, Gintaş, Net Holding, Doğuş Grubu, Global Yatırım Holding, Tosyalı gibi büyük şirketler ülkede faaliyet göstermektedirler. Son 8 yılda ülkede 50 binin üzerinde şirket kurulmuştur.

Yabancı yatırımcı kâr transferini serbest yapabilir mi ve hangi şartlar altında yapılır?

Montenegro, “Onshore” bir ülkedir. Uluslararası para transferi serbestçe yapabilmektedir. Büyük harcamalar içinde olan Montenegro hükümeti, ülkenin altyapısını geliştirmek için Dünya Bankası, The European Investment Bank, EBRD gibi uluslararası kuruluşlar ve yabancı mühendislik firmaları ile işbirliği yapmaktadır.

Yabancı yatırımcılar yerli yatırımcıdan farklı olarak farklı vergilendirmeye tabi tutulabilir mi?

Hayır. Yabancı yatırımcılar, yerli yatırımcıdan farklı olarak farklı vergilendirmeye tabi tutulamaz.

Eğitim ve Sağlık imkanları nelerdir?

Montenegro’da iyi işleyen bir sağlık sistemi mevcuttur. Sağlık sektöründe devlet ve özel hastaneler bulunmaktadır. Tüm şehirlerde tam teşekküllü özel ve devlet hastaneleri mevcuttur. Sosyal sigorta primleriniz ödeniyor ise bütün devlet hastaneleri ücretsizdir.

Montenegro’da özel ve devlet okulları bulunmaktadır. Eğitim sistemi üniversite öncesi 12 yıldır. Kaliteli bir eğitim alacağınızdan emin olabilirsiniz. Her türlü fakültesi olan üniversiteleri ve meslek okulları vardır. Ülkedeki yabancılar için İngilizce eğitim veren yabancı okullar bulunmaktadır.

Montenegro’lular AB’de serbest dolaşıma sahip midir?

Evet, Montenegro’lular ülke henüz AB’ye girme sürecinde olduğu halde serbest dolaşım hakkına sahipler. Hakları kendilerine verilmiştir.